U Srbiji će se od 1. januara naredne godine cene goriva formirati po novoj uredbi koja će koristiti najviše cene osnovnih naftnih derivata. Nova uredba o cenama goriva biće doneta do kraja godine i primenjivaće se od 1. januara kada se otvara tržište naftnih derivata u Srbiji. Sadašnja Uredba o formiranju cena naftnih derivata vezuje se za sirovu naftu, ali zbog otvaranja tržišta ona treba da se menja i prilagodi tržišnom poslovanju. U Srbiji će se, otvaranjem i liberalizacijom tržišta od 1. januara 2011. prodavati samo gorivo evropskog kvaliteta. Uredba o načinu i uslovima uvoza i prerade nafte i derivata nafte u Srbiji je doneta 2001. u cilju suzbijanja sivog tržišta, stabilizacije priliva u budžet i obezbeđenja novca za rekonstrukciju rafineriskih postrojenja nakon bombardovanja. Po toj Uredbi Naftna industrija Srbije (NIS) je bila u povlašćenom položaju kod uvoza motornog benzina, ulja za loženje i mazuta.
U Srbiji će se od 1. januara naredne godine cene goriva formirati po novoj uredbi koja će koristiti najviše cene osnovnih naftnih derivata, rekla je predstavnica Ministarstva rudarstva i energetike Aleksandra Babić.
Ona je danas na okruglom stolu o liberalizaciji tržišta naftnih derivata, kazala da će nova uredba o cenama goriva biti doneta do kraja godine i primenjivaće se od 1. januara kada se otvara tržište naftnih derivata u Srbiji.
Prema rečima Babićeve, sadašnja Uredba o formiranju cena naftnih derivata vezuje se za sirovu naftu, ali zbog otvaranja tržišta ona treba da se menja i prilagodi tržišnom poslovanju.
Ona je naglasila da će se u Srbiji, otvaranjem i liberalizacijom tržišta od 1. januara 2011. prodavati samo gorivo evropskog kvaliteta.
Uredba o načinu i uslovima uvoza i prerade nafte i derivata nafte u Srbiji je doneta 2001. u cilju suzbijanja sivog tržišta, stabilizacije priliva u budžet i obezbeđenja novca za rekonstrukciju rafineriskih postrojenja nakon bombardovanja.
Po toj Uredbi Naftna industrija Srbije (NIS) je bila u povlašćenom položaju kod uvoza motornog benzina, ulja za loženje i mazuta.
Predstavnica ministarstva trgovine Srbije Snežana Lukić kazala je na današnjem skupu da se važeća Uredba o načinu i uslovima uvoza nafte menjala nekoliko puta do sada i postepeno otvarala tržište naftnih derivata u Srbiji.
Ona je naglasila da će od 1. januara naredne godine, pored evro dizela i tečnog naftnog gasa biti moguć i uvoz motornog benzina i ostalih dizel goriva.
Prema njenim rečima, otvaranjem tržišta naftnih derivata, očekuje se bolji kvalitet goriva, a i potrošači će imati veću mogućnost izbora.
Ona nije mogla da precizira kako će se potpuna liberalizacija odraziti na cenu, navodeći da se očekuje da će "cene goriva biti niže i prihvatljivije".
Predstavnik tržišne inspekcije Slaviša Petković naglasio je da je promet naftnim derivatima ozbiljna delatnost i da je tržišna inspekcija spremna da uz pomoć carina, ministarstva energetike i unutrašnjih poslova Srbije promet derivata drži pod kontrolom.
Izvršni direktor NIS-a Oleg Šalimov kazao je da je liberalizacija tržšta naftnih derivata ozbiljan izazov za tu kompaniju koja se ozbiljno sprema za taj trenutak.
On je kazao da će rafinerije u Srbiji biti konkurencija stranim proizvođačima tek posle završetka modernizacije koja je u toku a koja se očekuje da bude završena 2012.
Posle 2012, kako je kazao svi derivati koji se proizvode u NIS-u biće evrokvaliteta.